Оксана Торубара “Шакіра та я”

Будь-який підручник англійської містить різноманітні тексти, які ми читаємо, аналізуємо, обговорюємо… Одного разу мої студенти працювали з біографією Шакіри, колумбійської поп-співачки та танцівниці. Текст як текст: народилась, вчилась, стала відомою… Past Simple Narrative… Нічого особливого, окрім того, що народилась Шакіра в один рік зі мною. Подумки я відмітила цей факт, але не надала йому особливого значення, і попросила студентів в парах підсумувати інформацію про співачку в десяти реченнях. Це звичайна процедура, ми регулярно виконуємо такі reading and speaking activities, але результат для мене виявився неочікуваним. Перший студент, який зголосився представити своє summary, почав так: «This text is about Shakira and Shakira is an old woman, let’s face it»

Ці слова для мене прозвучали як грім серед ясного неба. OLD WOMAN? REALLY? Звісно, мені лестило бути такою ж МОЛОДОЮ, як Шакіра, але бути такою  ж СТАРОЮ мені аж ніяк не імпонувало. Очевидно, що я не поп-діва, я проста українська викладачка англійської в університеті, і зовнішнє порівняння з колумбійкою зовсім не на мою користь… Але якщо вони вважають Шакіру підстаркуватою, що в біса вони думають про мене, про те, як я виглядаю, поводжусь, спілкуюсь, викладаю? Це змусило мене замислитись і … пригадати все.

Слід визнати, що народилась я в минулому столітті (а точніше в 1978 р.) і я типовий HOMO SOVETICUS. Спочатку мені пощастило бути жовтенятком, потім піонером, в комсомольці не встигла потрапить, але…Я продукт радянської школи, і якщо говорити про вивчення іноземних мов, то основним навчальним засобом в ті часи був підручник Старкова і вчителька англійської, а про аудіо-відео, живих носіів чи комунікативну методику ми навіть і не мріяли. Мало хто мав можливість зазирнути за Залізний Занавіс, тому і до англійської відносились як до одного із шкільних предметів, а не засобу міжнародного спілкування. Єдине, що мене інтригувало на заняттях з англійської –  граматичні часи. Мені здавалось, що їх нескінченна кількість (майже кожен новий урок починався з вивчення ще одного часу), і що англійці щонайменше досить дивні…

В повсякденному житті ми теж не мали багатого вибору: ані мікрохвильовок, ані принтерів чи сканерів… Ми ходили гуляти з ключем на шиї, а по телевізору показували два канали – Центральний і УТ-1. Коли мені було вісім, в нашу квартиру провели стаціонарний телефон, і щастю не було меж. Перший комп’ютер з’явився у нас, коли я писала дипломну роботу, і коштував він усіх сімейних заощаджень…

З тих пір пройшло років 20, і ось я вже сама викладаю в університеті. Викладаю англійську, значення якої в дитинстві для мене було загадкою. Викладаю не просто англійську –  English for Specific Purposes майбутнім математикам та фізикам, English for IT програмістам та тестувальникам, Business English підприємцям, English for Media журналістам, English for Academic Purposes магістрантам та аспірантам.

Кількість моїх студентів важко підрахувати, і це число зростає кожного року. Вони беруть участь в програмах міжнародних обмінів, навчаються не лише в Україні, а й за кордоном, Поле моїх «зв’язків» надзвичайно широке: від сільського господарства до політики. Мої екс-учні працюють в поліції, на виробництві, засобах масової інформації. З багатьма ми товаришуємо, подорожуємо, дехто став моїм колегою. Надзвичайно приємно та відповідально бути прикладом для наслідування, але я пройшла довгий та непростий шлях професійного зростання, і зараз не припиняю вчитися у найкращих.

Хто я сьогодні?

  • кандидат педагогічних наук;
  • доцент кафедри іноземних мов  Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т.Г.Шевченка;
  • сертифікований викладач Business English (міжнародна кваліфікація FTBE, Лондонська торгово-промислова палата);
  • тренер вчителів у Новій українській школі, учасник проекту МОН та Британської Ради в Україні “Вчителі англійської – агенти змін”;
  •  тренер вчителів у проекті МОН та Посольства США в Україні GoCamp;
  • фасилітатор он-лайн курсу «Англійська для медіа-грамотності» від Університету Пенсильваніі та навчальної платформи Coursera у проекті МОН та Посольства США в Україні;
  • TEDx спікер;
  • автор підручників та навчальних посібників, тренінгів та майстер-класів для вчителів;
  • учасниця літньої школи Хью Деллара та Ендрю Уоклі “Teaching Lexically” (Metropolitan University, London);
  • учасниця in-service course SOL “ELT through sights, sounds and stories: a real taste of Devon” (Північний Девон, Великобританія).

Моя професія дає мені можливість вчитися, розвиватися, рости, спілкуватися, ділитися, обмінюватися, пізнавати життя, надихатися та надихати, створювати власний бренд…


I feel like a million dollars today. It seems to me I’ve managed to outshine even Shakira! I mean in professional way, in teaching. I have covered a tremendous way from Soviet girl to modern English teacher who transformed herself and her classroom. Isn’t it awesome? I am sure it is! I invite you to join me in this journey of continuous professional development and growth.

Залишити відповідь